4 лютого виповнюється 148 років від дня народження російського письменника Михайла Пришвіна.
Михайло Михайлович Пришвін прожив довге життя і залишив нам свою багату творчу спадщину. Він був агрономом і сільським учителем, ученим-природознавцем і військовим журналістом, мандрівником і мисливцем, фотографом і філософом. Проте головною справою його життя стала література, якій письменник віддав майже півстоліття.
Народився майбутній письменник в селі Хрущово Єлецького уїзду Орловської губернії в купецькій сім’ї. Сім’я жила в дворянському маєтку, який купив ще
його дід. Батько помер дуже рано, залишивши п’ятеро дітей і борги, і всі турботи по господарству та вихованню дітей лягли на плечі матері. Вона працювала з ранку до вечора, щоб розрахуватися з боргами і дати можливість дітям навчатися.За революційну діяльність М.Пришвін був заарештований і цілий рік провів в одинарний камері, а згодом був висланий на батьківщину в Єлець, де відбув дворічне заслання.
Після заслання Пришвін іде на навчання в Німеччину, де закінчує агрономічне відділення філософського факультету Лейпцігського університету.
Повернувшись із Німеччини, М.Пришвін більше не покидає Росію. Деякий час він працює по своїй «університетській» спеціальності – агрономом, публікує праці з питань сільського господарства, а потім відправляється на північ, в Олонецкую губернію, збирати місцевий фольклор. Під враженням від цієї поїздки Пришвін написав свою книгу – «В краю неляканих птахів» (1907) – дорожні нариси, написані із спостережень над природою, побутом і мовою півничан.
Любов до природи спонукала М.Пришвіна мандрувати по всій країні. Пришвін обходив і об’їздив всю Середню Росію, Північ, Казахстан і Далекий Схід. Після кожної поїздки з’являлось то нове оповідання, то повість, то просто короткий запис у щоденнику.
Своє перше оповідання «Сашок», Михайло Михайлович надрукував в дитячому журналі в 1906 році. В 1912 – 1914 р.р. вийшло в світ перше зібрання творів Пришвіна в 3-х томах, виданню якого сприяв М. Горький.
Все своє життя Михайло Пришвін присвятив пошукам незвичайного в природі. Свої подорожі він називав «полюванням за знахідками». В «будинку на колесах» – спеціально пристосованому для довготривалих поїздок автомобілі – він мандрував разом з дружиною Валерією Дмитрівною.
Мандруючи, Пришвін постійно вів щоденник, в який заносить свої спостереження за навколишньою природою, життям, побутом, звичаями людей з різних куточків Росії.
Оповідання М. Пришвіна про природу, про тварин читати радісно й захоплююче. Письменник немовби веде нас у чарівний ліс, і ми бачимо сині ліси й прозорі лісові озера, вдихаємо пахощі березового листя, смоли і з хвилюванням відчуємо велику любов письменника до своєї Батьківщини.
М. Пришвін писав про те, що самовіддано любив, і його творчість є виявом великої любові до навколишнього світу.
Немає коментарів:
Дописати коментар