30 липня 2020 р.

Міжнародний день дружби.

Дружба є найважливішим елементом як взаєморозуміння, так і гарних, добросусідських відносин. Ми, люди, всі такі різні, у нас можуть бути зовсім своєрідні погляди на одні й ті ж речі, різна культура, різні підходи у вирішенні тих чи інших питань, але не маючи дружби між собою, ми починаємо наражати на небезпеку не тільки оточуючих нас людей, але також і самих себе.
 У ході проведення Міжнародного десятиліття культури миру та ненасильства в інтересах всієї планети, під егідою ООН, яке охопило період з 2001-го по 2010-й рік, цей факт став на стільки очевидний, що на своїй 65-й сесії, що відбулася 27-го квітня 2011-го року в резолюції № 65/275, Генеральна асамблея ООН заснувала нове свято, безпосередньо присвячене цій темі.
«Міжнародним днем дружби» в календарі стала дата 30-е липня.
На даний момент, з повною відповідальністю і повагою ми можемо стверджувати, що дружба дійсно не має меж. Ці унікальні людські взаємини виступають справжнім двигуном толерантності, зміцнення життєствердних ідей, обміну культурних традицій і досягнень в ім’я миру та розвитку.

День дружби вважається святом миру, любові, відсутності кордонів між національностями, релігіями та політичними інтересами.




28 липня 2020 р.

День Хрещення Русі

Щорічно 28 липня  Україна відзначає пам'ятну дату – День Хрещення Русі. У 2020 році виповнюється 1032 роки з дня цієї історично важливої культурної та політичної події. День 28 липня днем свята обраний не випадково — саме в цей день відзначається пам'ять рівноапостольного князя Володимира, відомого нам як Володимир Красне Сонечко.
Історія Володимира детально викладена в одному зі списків «Повісті временних літ» — Радзивіллівському літописі XV століття. Згідно з літописом, князь Володимир народився близько 960 року. Володимир був далекоглядним політиком і мудрим правителем. Він розумів, що для об'єднання київських земель потрібна єдина релігія, єдиний князь і віра. Згідно з легендою, князь провів випробування релігій, прийнявши послів від католиків, іудеїв і мусульман. У літописах викладені подробиці зустрічі послів від різних концесій, але зацікавив Володимира тільки візантійський, який прибув з Константинополя, який русичі тоді називали Царгородом. Володимир після цієї зустрічі відправив послів до Константинополя. Ті підтвердили приголомшливу розкіш християнських богослужінь в соборі Святої Софії в Константинополі. Візантійці часто користувалися красою проведених ними богослужінь для вихваляння своєї релігії. Запрошення послів Володимира на службу в храм Святої Софії було способом справити враження на язичників.

У 988 році Володимир прийняв хрещення. Сталося це епохальна подія у візантійській Корсуні, здавна відомої як Херсонес. При хрещенні Володимир прийняв ім'я Василь. Там же він, вже за обрядом прийнятої ним віри, одружився на сестрі візантійських імператорів Ганні. Після повернення до Києва, Володимир наказав знищити всі язичницькі капища (культове місце для встановлення ідолів язичницьких богів, храмів) і почав звертати в християнство спочатку своїх дружин, дітей і наближених, а потім і інших киян.
Після хрещення, Володимир, дотоле жорстокий правитель і воїн, щиро прийняв вчення Церкви про гріх, слова про милосердя і всепрощення.
Родичі Володимира, його дружини, діти і близькі радичи, ймовірно, хрестилися в церкві Святого Василя, однією з перших, споруджених Володимиром. Місцем для будівництва церкви обрали те місце, де колись розташовувалося капище Перуна, знищене за наказом князя. Ідол був порушений і спущений вниз за течією Дніпра.
Жителі Києва були хрещені у водах Дніпра. 

У роки правління Володимира після його хрещення на Русі з'явилася християнська благодійність, підтримана владою. Володимир дбав про пристрій лікувальний і богадільний для людей похилого віку і хворих, опікав незаможних киян і намагався забезпечити їх їжею. Володимир почав зведення і прикрашання церков, при ньому була відкрита перша школа

Пам'ять про святого рівноапостольного Володимира закріплена в багатьох джерелах - в літописі, в ряді фольклорних пам'яток XI–XVII ст., в творах літератури.

Билини Київського циклу
У билинах «Київського циклу» виведено образ князя Володимира як особистості унікальної і неоднозначної: фольклор не ідеалізував князя. Це могутній правитель, який зібрав навколо себе для захисту Вітчизни численних богатирів, перш за все знамениту трійцю: Іллю Муромця, Добриню Микитовича і Альошу Поповича.
Література XVIII-XIX століть.
 Свої твори Володимиру Святославовичу присвячували Феофан Прокопович (сподвижник Петра 1, єпископ) - драма, «Трагікомедія» «Володимир» (1705), Яків Борисович Княжнін - трагедія «Володимир і Ярополк» (1772), Михайло Матвійович Херасков - героїчна поема «Володимир відроджений» (1785). У цих творах князь Володимир Святославович став символом державного становлення і містобудування, вміння збирати воєдино сили країни.
У поемі «Руслан і Людмила»  (1820) Олександра Сергійовича Пушкіна батьком головної героїні є князь Володимир, якого поет називає " сонцем». У поемі князь показаний добрим і люблячим батьком. Ми бачимо, як "... з таємним, сумним розчуленням Великий князь благословенням дарує юну пару«, потім» убитий раптом чуткою жахливою «про зникнення Людмили, князь розпалюється гнівом на Руслана і звертається до присутніх витязів з проханням зглянутися» над старим «і» скакати за дочкою моєю", обіцяючи переможцю віддати її в дружини.
Істинним співаком великого князя Володимира є граф Олексій Костянтинович Толстой ( 1817-1875) - письменник, поет, драматург. У "Пісні про похід Володимира на Корсунь" ми бачимо Володимира спочатку войовничим князем-борцем, якій прагнє саме своє хрещення завоювати, потім-перетворення цього князя після хрещення
Література XX століття
У романі Семена Дмитровича Скляренка «Володимир "(1991) автор простежує життя князя Володимира починаючи з його дитячих років і до самого кінця. У центрі оповідання-образ легендарного князя Володимира, шанованого Православною Церквою за хрещення Русі святим і рівноапостольним. У романі послідовно і широко відображається рішуча політика князя Володимира, який відстоював тверду державну владу і єдність Русі.
Роман "Володимир Красне Сонечко " входить в цикл історичних романів Бориса Васильєва про князів Стародавньої Русі. Незважаючи на простодушний стиль роману, автор більшою мірою робить упор на «політичну лінію» твору: утвердження релігії, зміцнення держави, боротьба з численними ворогами Русі – зовнішніми і внутрішніми.
                           




26 липня 2020 р.

У цей день народилися.

26 липня 1856 року день народження Джорджа Бернарда Шоу (1856-1950). Видатний ірландський драматург і романіст, лауреат Нобелівської премії в галузі літератури і один з найбільш відомих ірландських літературних діячів. Громадський діяч. Один із засновників Лондонської школи економіки і політичних наук. Другий за популярністю драматург в англійському театрі.




"Занадто слабкий, щоб працювати, я писав книги та п'єси».
Великі Українці


«Нація без державности є покалічений людський колективний  організм»
(До 140-річчя від дня народження Володимира Винниченка)
26 липня виповнюється 140 років від дня народження Володимира Кириловича Винниченка, українського політичного  та державного  діяча, прозаїка, драматурга та художника
Письменник залишив нам понад 100 оповідань, п’єс, 14 романів,41 книжку щоденникових записів на 13 тисяч сторінок, величезне листування, безліч задумів, мрій, завершених, але не опублікованих праць. Саме Винниченко є автором  I Універсалу Української Центральної Ради.
Майже  півтори сотні творів олійного живопису та графіки – неоціненна спадщина  майстра, частина з якої зберігається в  Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України.    Політик, письменник, художник, він ще має розкритися рідному народові різнобарвними  гранями свого великого таланту.
Володимир Винниченко    належав до нового літратурного покоління «Молода Україна», яке на початку  ХХ століття прорубало  «вікно в Європу» для нашого письменства,був порушником правил , який відкидав існування в літературі  табу етнографічно-побутового реалізму. Його рання новелістика,за словами М.Зерова «зліквідувала умовний образ села, показавши розташування та деформацію старого побуту».
Народився 26 липня 1880 року в місті Єлисаветград у селянській родині. По закінченні школи  його віддано до Єлисаветградської гімназії. Склав іспит екстерном до Златопільської гімназії.
У 1901 році він вступив на юридичний факультет Київського університету і того ж року створив таємну студентську революційну організацію, яка звалась «Студентською громадою».Став членом  Революційної української партії (РУП),з 1905 року — Українська соціал-демократична робітнича партія (УСДРП). За проводження пропаганди 1903 року був заарештований, виключений з університету й ув’язнений до одиночної камери       Лук’янівської      в’язниці в Києві, звідки йому згодом вдалося втекти. Незабаром новий арешт, дисциплінарний батальйон. Але він знову втік і нелегально відбув у еміграцію. На початку Першої світової війни Винниченко повернувся до Росії і жив до 1917 р. під чужим ім’ям переважно в Москві, займаючись літературною діяльністю.


Перші його твори – поема "Повія” та оповідання “Народний діяч”, написані 1901 р. На сторінках “Киевской старины” 1902-го, була надрукована повість “Сила і краса” (згодом прибирає назву “Краса і сила.У 1902-1907 роках були опубліковані твори: 1902 р. – “Сила і краса”, “Біля машини””Антрепреньор Гаркун-Задунайський”, “Боротьба”, “Народний діяч”, “Суд”, “Роботи!”, “Салдатики!” “Заручини”, “Контрасти” “Голота”, “Мнімий господин” “Дрібниця (Моє останнє слово)”, “На пристані”, “Раб краси”, “Темна сила”, “Хто ворог?”, “Честь””Дим”, “Студент”, “Момент”, “Рабині справжнього”, “Уміркований” та “щирий”, “Малорос-європеєць”, “Голод”, “Ланцюг”.
Пише багато,друкується часто, молодим прозаїком цікавляться відомі літератори, популярні журнали й видавництва.
П’єси,в яких Винниченко обдумував соціально-етичні і філософські проблеми («Брехня», «Чорна Пантера і Білий Ведмідь») мали велику  популярність, їх охоче ставили на сценах театрів  Європи.
Став членом Центральної Ради. Згодом очолив Генеральний секретаріат і став генеральним секретарем внутрішніх справ. Автор майже усіх декларацій і законодавчих актів УНР. Проголосив I Універсал та Декларацію Генерального секретаріату. Під натиском більшовицьких військ уряд УНР на чолі з новим прем’єром змушений був евакуюватися до Житомира. Винниченко разом із дружиною, Розалією Лівшиц, поїхав на південь, до Бердянська. У серпні 1918 року очолив опозиційний до гетьманського режиму Павла Скоропадського Український національний союз, рішуче наполягав на відновленні УНР, створенні її найвищого органу — Директорії, головою якої став у листопаді 1918 р. Незабаром через суперечності із Симоном Петлюрою пішов у відставку та виїхав за кордон. Наприкінці 1919 року вийшов із УСДРП і організував у Відні Закордонну групу українських комуністів. У травня 1920 р. Винниченко разом із дружиною прибув до Москви, де дістав пропозицію зайняти пост заступника голови Раднаркому УСРР, а у вересні 1921 В. Винниченко очолив новостворений комітет допомоги українському студентству в Берліні.
Володимир Винниченко – автор першого українського фантастичного роману1920-1951рр. Письменник зосередився на соцально-філософських питаннях, що стосувалися побудови гармонійного суспільного ладу.Цей період ознаменований появою «Сонячної машини». Роман писався протягом 1922-1924 років. В ньому поєднана тема суспільства та особистого життя героїв. Автор подає присвяту “Моїй сонячній Україні”.
 Помер Володимир Винниченко 6 березня 1951р. у французькому місті Мужен.
 Володимир Винниченко був людиною талановитою  і складною.В особі Винниченка маємо найвидатнішого майстра  художньої  прози ,автора великого  літературного надбання, що визначає  літературний процес 
тих років.

25 липня 2020 р.

У цей день народилися.


25 липня 1929 року народився Василь Макарович Шукшин(1929 - 1974) – радянський кінорежисер, актор, сценарист і письменник. У своїх творах і кінокартинах, він приділяв велику увагу життю простих людей, завдяки чому йому вдалося швидко стати всенародним улюбленцем.


20 липня 2020 р.

20 липня - свято дружби і солодощів – Міжнародний день Торта. 


Залишити без уваги такий солодкий і добре свято було б непробачно. Міжнародний день торта-солодке свято літа, присвячений дружбі і миру між людьми, країнами і народами, відзначається він 20 липня. Торт-це той продукт, який може об'єднувати, адже він є прикрасою будь-якого святкового столу. У цей день не тільки їдять тортики, а й відвідують різні виставки, де можна познайомитися з незвичайними тортами; майстер-класи, де можна навчитися випічці оригінальних тортів.



11 липня 2020 р.

Всесвітній день шоколаду


Всесвітній день шоколаду відзначають щорічно 11 липня. Крім нього, існує ще один всесвітній день з такою ж назвою, який відзначають 13 вересня.
Батьківщиною всесвітнього дня шоколаду вважається Франція. Саме французи в 1995 році поклали початок цього свята. Це молоде свято досить швидко здобуло популярність і крім Франції широко відзначається в Німеччині, Італії, Швейцарії та інших країнах як всередині Європейського союзу, так і за його межами.
В Україні День шоколаду найбільш яскраво святкують у Львові.


Хочу розповісти вам про історію та традиції свята, нагадати про користь шоколаду і порадити кращі фільми, книжки пов'язані з найголовнішими ласощами людства.

Батьківщиною шоколаду називають Центральну і Південну Америку. Древні індіанці майя і ацтеки змішували обсмажені зерна какао з водою, гірким перцем і ваніллю, створюючи напій з гострим і гірким смаком. А слово «шоколад» походить від «чоколатль», що означає «гірка вода».
Вважається, що першим завіз шоколад в Європу іспанський конкістадор Ернан Кортес в 16 столітті. Але робити шоколад гарячим і солодким почали лише на початку 17 століття, додаючи до нього молоко, мед і різні спеції. Запатентований твердий шоколад був у 1828 році, коли голландець Конрад ван Гутен навчився вичавлювати масло какао з какао тертого. За деякими даними, першу шоколадку створили в 1847 році в Лондоні. Але французи твердять, що роком раніше паризький кондитер Жан П'єтро вже отримав твердий шоколад. Зараз світовим лідером з виробництва шоколаду є Бельгія, Швейцарія і Франція.
Світові кондитерські фабрики влаштовують у свято шоколаду дні відкритих дверей. Відвідувачам показують майстер-класи з виготовлення ласощів, а також розповідають про його користь і шкоду.
Шоколад дуже корисний - він містить елементи, які сприяють психологічному відновленню та відпочинку. Дослідження довели, що темний шоколад набагато корисніший для здоров'я людини, ніж молочний та інші різновиди. Зокрема, темний шоколад стимулює викид гормонів щастя - ендорфінів, які, впливаючи на центр задоволення, підтримують тонус організму і покращують настрій.Також про шоколад створили багато фільмів і написано декілька книг.Найцікавіша із них на мій погляд-це Чарлі та шоколадна фабрика.

Казкова повість «Чарлі і шоколадна фабрика» — не виняток. Її чарівний світ міниться барвами й змінює форми, наче шоколад, що плавиться у великому казані. Дія повісті відбувається на чудернацькій фабриці, де виготовляють вигадані солодощі, — і, здається, від сторінок книжки аж линуть неймовірні пахощі. На доброго і щирого хлопця Чарлі за воротами колись замкнутої від усього світу фабрики, якою заправляє дивакуватий власник Віллі Вонка, чекають дивовижні пригоди. Чарлі потрапить туди не сам, а в товаристві інших дітлахів: примхливої Веруки, захопленого іграми Майка, затятої Віолетти й охочого до ласощів Августа. Але чи всі зможуть пройти крізь випробування? Читачеві неодмінно закортить про це довідатися.

7 липня 2020 р.

свято Івана Купала



7 липня відзначається Різдво славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Івана. Це одне з найулюбленіших серед людей свят. З 7 липня наші пращури починали косовицю, поки трава не засім’янилась. Наші пращури помітили, якщо на Івана сильна роса – на урожай огірків. В давнину говорили, якщо в цей день буде дощ, то через п’ять днів буде сонечко світить. Дощ на Івана Купала вважався благодатним.

Свято вважається язичницьким, а виникло воно після Хрещення Київської Русі. Тоді його назвали святом Народження Предтечі, проте, попри введення християнства, повністю позбутися від язичницьких традицій не вдалося. Іоанн Хреститель - пророк, який хрестив Ісуса. Прийнято вважати, що свято Івана Купала називається саме на честь нього, благо імена співзвучні.


Святкування Івана Купала супроводжується безліччю традицій і звичаїв. Так, однією з таких вважається умивання росою, якій в цей день приписують особливі властивості. Умиватися потрібно вночі, а позитивний результат після цього можна побачити вранці. Ще однією популярною традицією є нічні купання, розпалювання багаття та стрибання через нього. Згідно з одним із переказів, той, хто стрибне вище всіх, проживе майбутній рік у здоров'ї та щасті.

Дівчата в купальську ніч здійснюють свій обряд - пускання вінків по річці. У тому випадку, якщо вінок не потонув, а поплив як можна далі, його власника очікує швидке заміжжя і щасливе життя.




Багато на Купала чинять ворожіння, намагаючись передбачити долю. Особливу популярність в ці дні мають купальські вінки, які плетуть з польових квітів і трави.


Цікаво, що і назва свята, і ритуальний вогонь, і прикрашене деревце називають «купалом», «купайлом» чи «купайлицею». Це ж і є головні елементи обрядовості, в основі яких лежать культ вогню, води і рослинності. Ритуали уособлюють поєднання чоловічого (вогню) та жіночого (вода) начал, виконувалися з метою забезпечення врожайності, здоров’я, продовження роду.
Обрядове багаття на свято Івана Купала пов’язане  із культом сонця,  тому й місце для нього обирали, як правило, на пагорбах, щоб підняти полум’я якомога вище. Також котили з гір палаючі колеса, обмотані соломою. Для багаття збирали увесь непотріб: солому, старі речі, колеса. З усім цим мала згоріти «нечиста сила» .
Найважливіший ритуал у цей день – «очищення»  вогнем. Люди цілу ніч не спали, водили хороводи навколо вогню. Парубки й дівчата, взявшись за руки, стрибали через вогонь. Іноді через купальські багаття проганяли домашню худобу, щоб уберегти тварин від хвороб. Могли в багатті спалити сорочку хворої дитини, щоб вона швидше одужала.
Як і вогонь, вода також мала силу «очищення»,
«оздоровлення». Тому в цей день купання було ритуальним і  відоме усім народам Європи. Побутували вірування і в цілющі властивості купальської роси, у ній качалися, нею умивалися. На воду дівчата пускали вінки, ворожачи на долю. Потім дівчата й самі роздягалися і купалися, щоб «очиститись». Ритуальні потоплення купальського деревця, Марени та Івана – це імітації колишніх жертвоприношень водоймам. За народними уявленнями, вода в день Івана Купала потребувала жертв і вважалася небезпечною. Тому людську жертву замінило її  символічне зображення – купальське деревце. 

2 липня 2020 р.


Сьогодні Всесвітній день собак! Це свято – неофіційне. Його немає у переліку ООН чи навіть окремих держав. А дарма. Бо саме собаки – наші найкращі та найвідданіші друзі – заслуговують на нього як ніхто інший. Тож привітайте свого домашнього улюбленця зі святом, приготуйте подарунок чи пригостіть смаколиком.
Відомо, що у світі існують притулки, готелі та гостели для собак. Господарі прилаштовують своїх чотирилапих улюбленців, а не викидають їх на вулицю. Бездомні собаки – велика проблема людних міст і показник суспільного життя. Тому перш ніж купувати собі пса, добре подумай, чи буде змога забезпечити йому гідне, а не «собаче» життя.

Вчені стверджують, що собак було одомашнено 13-15 тисяч років до нашої ери. Відтоді вони завжди поруч. Собаки живуть не лише для того, аби прикрасити чиюсь самотність, а найчастіше охороняють дім, об’єднують родину і супроводжують незрячих.
Собаки чудово відчувають напади епілепсії у людини за кілька хвилин до того, як стається напад.Саме тому вірні друзі супроводжують людей-епілептиків у людних місцях і попереджають своїм гавкотом про наближення кризи. Так собаки врятували життя не одному хворому. Відомо, що собаки рятували людей з-під завалів та снігових лавин, виносили дітей за лічені хвилини перед землетрусом, зігрівали слабких, аби ті не замерзли у снігах.
Про собак написано багато книг і знято чимало гарних фільмів. Тож приходь до нашої бібліотеки і читай цікаві книги про собак.

1 липня 2020 р.

День архітектури України



Всесвітній день архітектури заснований 
Міжнародним союзом архітекторів, який виник в 1946  році після Другої світової війни, коли потрібно було піднімати з руїн міста, відновлювати підприємства, відтворювати пам’ятники архітектури.

Професія архітектора- одна з найблагородніших та мирних творчих професій. Недарма споконвіків, високо цінуючи архітекторів, їх величають зодчими, прирівнюючи їхні творіння до застиглої музики.

Високий професіоналізм, аналітичне мислення, прагнення пошуку гармонії у всьому – це те, що завжди притаманне творчій натурі архітекторів. Зберігаючи та примножуючи чудові традиції своїх попередників, впроваджуючи нові архітектурні ідеї, перспективні розробки, передові технології, конструкторські рішення, Ви формуєте сучасне обличчя наших міст і сіл, створюєте нові архітектурні ансамблі та комплекси.

1 липня – День архітектури України

засновано у відповідності до Указу Презедента в 1995 р. Архітектурне багатство країни помітно в будь-якій точці, яке потрібно піднімати з розвалин, відновлювати, відтворювати. 
Цей «кам’яний літопис», що відображає злети і падіння, війни і періоди духовного зростання від Київської Русі до нашої сучасності. Протягом віків архітектори створювали безсмертні шедеври, якими ми захоплюємося і сьогодні.
 Архітектори XX ст. працюючи, втілюють в реальність свої сміливі ідеї, використовуючи новітні технології та оригінальні конструкторські рішення. Серед них Годованюк О. М. та Корнєєва В. І. Творча біографія кожної з цих архітекторів колосальна за обсягом досліджень та втілених проектів, налічує десятки унікальних українських пам’яток, наукових праць.

З цієї урочистої нагоди дозвольте побажати вам творчої наснаги, вдалих і сміливих проектів, а головне – щоб ваші праця  і талант завжди були правильно та справедливо оцінені.